2010 m. gegužės 20 d., ketvirtadienis

Dailininkas-botanikas Pierre-Joseph Redouté

Norime trumpai pristatyti dailininką Pierre-Joseph Redoute (1759.07.10-1840.06.20), kurio gėlės iš jo garsiosiojo albumo “Les Roses” tapo įkvėpimu mūsų šilko tapybai.

Pierre-Joseph Redoute buvo Valonijos ir Prancūzijos dailininkas ir botanikas, įžymus savo gėlių paveikslais, ypač rožių bei lelijų. Jis vadinamas „Gėlių Rafaeliu“.

Pierre-Joseph Redoute yra pripažįstamas talentingiausiu botaniku-dailininku pasaulyje. Nuo 18 a. pabaigos gyveno ir kūrė Paryžiuje, Europos kultūros ir mokslo centre. Susidomėjimas augalų iliustracija buvo pačiame įkarštyje ir jo karjera klestėjo.

Nuo 1788-ųjų jis buvo oficialus Karalienės Marijos Antuanetės (1755-1793) rūmų dailininkas. P.-J.Redoute nenutrūkstamai tapė per Prancūzijos revoliuciją ir teroro siautėjimą. Jis išgyveno didelių politinių neramumų laikotarpiu ir įgijo tarptautinį pripažinimą dėl tikslaus ir preciziško augalų vaizdavimo.

P.-J.Redoute gimė 1759, St.Hubert'e, netoli Liežo /Liege/. Kilęs iš dailininkų šeimos - senelis, tėvas ir du P.-J.Redoute broliai taip pat buvo dailininkai. P.-J.Redoute paliko tėvų namus būdamas 15 metų, pasiryžęs užsidirbti pragyvenimui kaip keliaujantis interjero dizaineris, portretų ir religinių paveikslų tapytojas. Keliaudamas jis susipažino su flamandų ir olandų dailininkų darbais. R.Ruysch (1664-1750), Jan van Huysum (1682-1749) ir de Heem tapytos gėlės turėjo ypatingą įtaką ir atvėrė naują pasaulį jaunam Pierre-Joseph.

Vėliau jis prisijungė prie savo vyresniojo brolio Antoine-Ferdinand'o Paryžiuje ir dirbo su juo teatro scenografu. Vis dar susidomėjęs augalų tapyba, P.-J.Redoute lankydavosi viešuosiuose Paryžiaus soduose ir ten studijavo ir eskizavo gėles. Jardin du Roi jis patraukė botaniko ir knygų mylėtojo Charles Louis L'Heritier dėmesį. L'Heritier tapo P.-J.Redoute globėju, leido jam naudotis didele asmenine biblioteka, mokė jį gėlių struktūros pagrindų, būtinų botanikos iliustracijai ir įdarbino jį iliustratoriumi savo "Stirpes Novae" (publikuota 1785-1791). P.-J.Redoute prisidėjo prie šio darbo 54 iliustracijomis (Hunt 1958, v.2, cvi). Tai buvo jo karjeros pradžia.

1786 m. P.-J.Redoute, lydimas L'Heritier, išvyko į Londoną. Londone išmoko graviravimo taškuote ir spalvinio spausdinimo. Tai suteikė jam techninio profesionalumo ir kompetencijos, kuri buvo privaloma gražiai iliustracijai atlikti, kokias mes ir matome vėlesniuose jo darbuose. Dėka L'Heritier P.-J.Redoute susipažino su daugeliu to meto botanikų ir dailininkų. 1806 iliustravo Jean-Jaques Rousseau (1712-1778) "La Botanique" (leidinyje 65 P.-J.Redoute augalų piešiniai), nors gyvenime jie niekada nebuvo susitikę.

Svarbiausias P.-J.Redoute gyvenimo ir kūrybos periodas prasidėjo tada, kai pirmoji Napoleono žmona Josephine įsigijo Malmaison pilį šalia Paryžiaus. Ji aistringai domėjosi botanika ir sodininkyste, kolekcionavo ir augino retus augalus iš viso pasaulio. Josephin'os sodas ilgai buvo unikalus dėl savo retų augalų kolekcijos ir įvairovės to meto Europoje.

P.-J.Redoute pirmųjų 19 a. metų piešinių graviūros yra laikomos geriausiais jo darbais. Jo piešiniais iliustruoti E.P.Ventenat's “Jardin de Malmaison” (1803-1804), Aime Bonpland “Description des Plantes Rares Cultivees Malmaisonet Navaros” (1812-1817), "Les Liliacees" (1802-1816) ir "Les Roses" (1817-1824).
“Les Liliacees” yra laikoma jo šedevru.

Po Josephine Bonaparte mirties 1814 m., P.-J.Redoute slėgė finansiniai sunkumai. Nuo 1822 m. dirbo muziejuje (Museum national d'Histoire Naturelle) paprastu piešimo mokytoju. Pardavė originalius "Les Roses" paveikslus, mėgindamas sumokėti skolas. Po 1830 m. birželio revoliucijos jis vėl tapo naujosios Prancūzijos karalienės Marie-Amelie gėlių tapytoju.

Paskutiniuoju savo kūrybos laikotarpiu jis išleido du didelius albumus "Choix des plus belles fleurs" (Gražiausių gėlių rinkinys) (1827-1833) su 144 iliustracijomis ir 1836 m. "Choix de soixante roses dediees a la reine des Belges" (Naujų 60 rūšių rožių rinkinys).

Pierre-Joseph Redoute kūrybinį palikimą sudaro apie 50 iliustruotų botanikos albumų.

Mirė 1840 birželio 20, būdamas beveik 81. Palaidotas Pere Lachaise (Perlašezo) kapinėse, Paryžiuje.

2 komentarai:

 1. Pasizvalgius po si puslapi jauciu, kad mano poziuris i siandiena bus lengvas it silkas ar sifonas ir butinai papuostas lengvais kvapniais geliu ziedais...
  Nuosirdziai linkiu sekmes!
  Nijole

  AtsakytiPanaikinti
 2. Nijole, nuostabu:)
  Džiaugiamės ir dėkojame:)

  AtsakytiPanaikinti