2011 m. gruodžio 10 d., šeštadienis

Šilkinio audinio savybės


Šilkas šildo, puošia, gaivina ir gydo

Šilkas yra išties unikalus audinys. Jis yra gyvulinės kilmės, todėl jį sudaro net 97% baltymų, 18 žmogaus organizmui reikalingų amino rūgščių. Šilke esanti medžiaga sericinas – šilko klijai, - turi gydomąjį poveikį sudirgusiai, alergiškai odai.

Šilkas yra mikroorganizmams atsparus audinys, todėl labai higieniškas. Be to, jis yra mažai laidus šilumai, todėl šaltu metu šilko drabužiai šildo, o karštu – vėsina. Nors mūsų vaizduotėje šilkas plazda lengva vasarine suknele, iš tiesų savo šiluminėmis savybėmis jis beveik prilygsta vilnai ir yra penkis kartus šiltesnis už medvinę. Tik šilkas yra gerokai lengvesnis ir plonesnis už vilnos audinį, todėl gaivesnis ir gali būti naudojamas vasarą.

Šilkas yra labai tvirtas audinys. Sakoma, kad šilko gija yra stipresnė už tokio paties storio plieno giją. Iš šilko, dėl jo higieniškumo bei tvirtumo, yra gaminami chirurginiai siūlai. Deja, ilgas buvimas saulėje silpnina šilko pluoštą. Jis taip pat netenka savo stiprumo sušlapęs. Tai būtina atsiminti, kad galėtumėt tinkamai prižiūrėti šilko gaminius.

Šilkas geba sugerti labai daug drėgmės. Būdamas vandens garų aplinkoje, 20-25 laipsnių temperatūroje, šilkas sugeria 37-39% vandens, o tai yra beveik tiek pat, kiek vilna, ir du kartus daugiau, nei medvilnė ar linas. Stebėtina, kad, sugėręs tiek drėgmės, liečiant šilkas atrodo tarsi būtų visiškai sausas.

Ypatingai lygus šilko gijos paviršius atspindi šviesą, todėl šilko audiniai pasižymi ypatingu spindesiu, kokiu negali pasigirti nei vienas natūralaus pluošto audinys. Šilkas labai lengvai dažomas, todėl gali būti įvairaus intensyvumo spalvų ir atspalvių. Piešinio dažai įsigeria taip gerai, kad abi audinio pusės būna daugmaž vienodos.

Šilkas ne tik malonus akiai, bet ir dėvint suteikia jėgų. Šilkas yra švelnus, lengvas ir minkštas audinys. Jį tiesiog malonu liesti. Daugelio nuomone, nėra malonesnio audinio už natūralų šilką. Pati gamta sukūrė tokią nuostabią polimerinę medžiagą. Belieka tik liesti ir mėgautis.

Beje, pats sveikiausias audinys yra natūralus šilkas. O natūralus – tai nevalytas, nebalintas arba balintas, dažytas ir kitaip apdirbtas tik griežtai laikantis ekologiškiems audiniams nustatytų reikalavimų!


Kas yra šilkas

Šilkas – tai tvirtas ir švelnus gyvulinės kilmės pluoštas. Šilko siūlus “gamina” šilkaverpis kirminas, kuris dar yra vadinamas mažuoju Kinijos imperatoriumi. Šilkaverpis ėda šilkmedžio lapus (jis maitinamas net 48 kartus per dieną!) ir suvynioja į kokoną šimtus metrų šilko gijų. Šilko kokybė priklauso nuo šilkmedžio, kuriuo minta vikšrai, rūšies, nuo pačių šilkaverpių rūšies bei nuo to, iš kokios kokono dalies gaunama šilko gija. Pats brangiausias ir kokybiškiausias šilkas gaunamas iš vidinės kokono dalies.

Šilkaverpis yra tikras vabzdys-gamintojas. Jis gamina gijas ne tik šilkui (nors šilkas yra pats kokybiškiausias pluoštas), bet ir taftai, atlasui, organzai, satinui, šifonui. Kadangi natūralus šilkas dėl savo ilgo ir krupštaus darbo reikalaujančio gamybos proceso kainuoja išties nemažai, jis dažnai maišomas su kitais pluoštais. Deja, dėl savo brangumo, natūralus šilkas tarp visų tekstilinių pluoštų sudaro tik labai mažą dalį – apie 1%.


Ar žinote, kad:

* natūralus šilkas dega, liepsna tamsi, degdamas skleidžia sudegusių plunksnų kvapą, pluoštas nesilydo;
*dėvint šilko gaminius galima įdegti;
*gaminių iš šilko negalima gręžti ir trinti. Išskalavus drabužius susukti į paklodę ir nuspausti. Po kelių valandų šilką galima lyginti;
*šilkas sugeria kvapus, todėl gaminius iš jo, kaip ir iš vilnos pluošto, prieš dedant į spintą rekomenduotina išvėdinti.


Šaltiniai:
http://www.imunitetas.lt/grozis/stilius/didysis-silko-kelias-2952
http://www.sveikaszmogus.lt/index.php?pagrid=straipsnis&strid=3468
http://viskaskrikstynoms.lt/idejos-krikstynoms/silkiniai-drabuziai-patogu-ir-sveika
http://www.silktime-on.com/lt/apie-%C5%A1ilk%C4%85/privalumai

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą